מצלמת דמה

אחד הכלים המשמעותיים ביותר בהם נעשה שימוש בשנים האחרונות לצורכי אבטחה, הוא מצלמת הדמה. בעלי עסקים ובעלי בתים רבים בוחרים להתקין בחלל המבנה בבעלותם מצלמות אבטחה דמה.

התקנים אלה זהים במראה שלהם למצלמת אבטחה אמיתית, אך הם לא מצלמה. למעשה הם רק זיוף מצלמה שנועד להשרות את התחושה שהמקום מצולם.

הפשיעה הגוברת במדינה מצריכה רכישת אמצעי אבטחה

אין זה סוד שבשנים האחרונות כמות הפשע בישראל הולכת וגדלה. יותר ויותר אנשים, בתים ובתי עסק נופלים קורבן לפשיעה אלימה, קטגוריה הכוללת בתוכה שוד, פריצה וגניבה. 

רק בשנה שעברה, שנת 2019, דווחו למשטרת ישראל יותר משתים עשרה אלף מקרים של פריצות לבתי מגורים (מספר שלא כולל בתוכו את מקרי הפריצה לבתי עסק), והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מעריכה שמספר המקרים שלא דווחו גבוה הרבה יותר. 

מצב מצער זה מביא אנשים רבים בישראל לנקוט באמצעי הגנה בבית או בעסק שלהם, אמצעים שנועדו למנוע פשיעה כזאת ולהעניק שקט נפשי ותחושת ביטחון לבעל הבית.

אמצעי הרתעה

אחד האמצעים היעילים ביותר להרחקת גורמים בלתי רצויים מהבית או העסק שלכם הוא מצלמת אבטחה.

המצלמה מספקת ראייה מרחבית של חלל הבית או העסק, וכאשר היא מותקנת היא משמשת עיניים לכל דבר לבעלי המקום, שיכולים להרגיש כאילו הם נוכחים גם כאשר הם רחוקים פיזית. 

מכיוון שמצלמה היא גורם כל כך יעיל לזיהוי פורצים והעמדתם לדין במקרה של גניבה, היא משמשת גם כאמצעי הרתעה מעולה. פורץ שיגיע למקום מסוים ויבחין בכך שהוא מצולם בידי מצלמת אבטחה, יעדיף שלא לפרוץ או לגנוב במקום זה. 

מה היא מצלמת אבטחה דמה?

מצלמות הדמה משתמשות באמצעים כמו הבהוב של אור אדום, תנועה של העדשה וחיבור חוטי על מנת לחזק את אשליית הצילום.

כאשר פורץ פוטנציאלי מזהה את מצלמת הדמה, הוא לרוב לא יצליח לעמוד על ההבדל בינה ובין מצלמה אמיתית. מכיוון שגם הפורצים מודעים לכוחה של מצלמת אבטחה בהגנה על המקום, הוא יעדיף שלא לבצע את הפשע במקום זה.

כך מונע בעל העסק פריצות וגניבות, מקדים תרופה למכה, וכל זאת בעלות נמוכה בהרבה מהעלות של התקנת מצלמות אמיתיות.

יתרונות וחסרונות של מצלמת דמה

היתרון המרכזי של מצלמות דמה אל מול מצלמות בשידור חי הוא כמובן העלות שלה. מצלמת דמה רגילה מגיע לעשירית מעלותה של מצלמת אבטחה אמיתית ואיכותית. 

אך יחד עם זאת, כמובן שמצלמת דמה אינה מספקת את האבטחה של מצלמה אמיתית ואת הכיסוי האבטחתי שהיא מעניקה. בנוסף, פורצים מנוסים, שלמדו את עולם מצלמות האבטחה, יוכלו לזהות מצלמת דמה ולהבדיל בינה לבין מצלמה אמיתית.

בעלי עסקים רבים מבינים את החסרונות האלה ובוחרים שלא להשתמש במצלמות דמה, או לחילופין להתקין מצלמות דמה בנוסף למצלמות אמיתיות.